Kelionė su knyga „Jautrus žmogus“

Maršrutas. Pradėję kelionę Anglijoje, kartu su klajojančių artistų šeima persikelsite į Ispaniją, iš ten nieko nepešę – į Prancūziją, Belgiją,  Vokietiją ir Vengriją. Iš Budapešto būsite palydėti į fiktyvią Naująją Rusiją, iš kur per Slovakiją teks sprukti į Čekiją. 

Kelionė laiku į namus. Iš jaunystės svaigulio ir naivumo – į negailestingą ir kietą suaugusiųjų pasaulį, kur viską diktuoja arba europinės normos, arba nusikaltėlių valia. Iš lengvai pamišusio Tėtės bohemiškos egzistencijos – vis gilyn į niekšelių, pavojingų gudruolių ir netikrų pranašų buveines.

Kelionės trukmė. Du ilgi savaitgaliai lekiant automobiliu pašėlusiu greičiu, arba 14 valandų. 

Bendrakeleiviai. Visą kelionę teks klausytis Tėtės išvedžiojimų, o kai šalia nebus nuolat besivaidijančios Mamos, nebyliu palydovu taps Berniukas, kuris vedinas Broliuku pasakos jums apie groteskiškas klajones į žmogiškumo užkaborius, kurių jis dar pats iki galo nesupranta. Sutiksite personažų, kurie juokins ir šiurpins – baisusis dėdė Ivanas ir seniausios profesijos atstovė Svetlana, mafukai ir kaimiečiai, motociklininkų gaujos vadas Bizonas ir netgi Gérardas Depardieu – žodžiu, visas panoptikumas.

Ką aplankysite? Keletą festivalių, nesvetingų kempingų ir poilsinių skirtinguose Europos miestuose, taip pat karo draskomas Rusijos platybes. Po to jus herojai vežios, vedžios ir plukdys po Pasazavės kraštą, atsidursite kaimo mugėje, pabuvosite apleistose servisuose, stovyklavietėse, Sazavos upės maudyklėse ir aplinkiniuose miškuose, klajosite po Vidurio Čekijos kaimus ir miestelius.

Ką patirsite šioje kelionėje? Neišvengiamą galvos svaigimą ir nerimą – kas ištiks sustojus? Iš kur atskries smūgis, akmuo, netikėtas grasinimas? Nustebsite, kokie kartais žiaurūs, o kartais taurūs impulsai stumia pasakojimą pirmyn. Klausydami painių herojų diskusijų, prisiminsite, kaip patys netikėtose vietose ieškojote prasmės, namų, žmogiškumo ir Dievo.

Patarimas prieš leidžiantis į kelią. Neišsigąskite chuliganiško pasakojimo tono. Tai juk kelio romanas, tik išvirkščias: niekas negali užtikrinti, ar piligrimai į galutinę stotelę atvyks geresni, turtingesni ir apsivalę nuo nuodėmių.

Jūsų kelionės pradžia. 2022 metų sausis

Jáchym Topol

Jáchym Topol (g. 1962 m.) – čekų poetas, rašytojas, žurnalistas ir muzikantas. Tėvo disidentinė veikla rašytojui uždarė kelius į universitetą, tad per gyvenimą teko dirbti įvairius darbus: sandėlininko, statybininko, dujininko. Kelis kartus buvo kalintas už samizdato leidybą ir pogrindinę veiklą. Labiausiai žinomi romanai Sesuo (Sestra, 1994), Šalta šalis (Chladnou zemí, 2009). Už romaną Jautrus žmogus (Citlivý člověk, 2017) rašytojas buvo įvertintas Čekijos literatūros premija.

Vaida Braškytė-Němečková

Vaida Braškytė-Němečková (g. 1977 m.) – vertėja, viešojo sektoriaus darbuotoja. 2001 m. baigė slavų literatūros magistrantūrą Vilniaus universitete, dalyvavo ilgalaikėse studijų programose Čekijos aukštosiose mokyklose. Baigiamąjį darbą parašė iš Jáchymo Topolio kūrybos poetikos. Iš čekų kalbos yra išvertusi straipsnių, pjesių, romanų ištraukų. Gyvena ir dirba Prahoje.